24 Mart 2009 Salı

Jeff Vogel'ın Blog'u ve Geneforge 4 Ne Kadar Sattı?

Evet, dedikodular doğru geri döndük. Yeni, dinamik bir kadro ve en tembel halimizle siteyi tekrardan ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bizim bu imkansız mücadelemizde sizin üzerinize düşen şey bu siteyi takip edip arada bir yazılara yorum yazmak. Ne kadar yorum o kadar gaza gelmiş yazar ve o kadar güzel yazı demektir.

Neyse bu kadar geyik yeter. İki haberim var, ilki yılların eskitemediği oldschool rpg geliştiricisi Jeff Vogel (Spiderweb Software, Avernum ve Geneforge serileri) bir blog açmış. Kesinlikle takip edilmesi gereken bloglar listenize ekleyin hemen.

İkinci haberim ise Jeff Vogel bu blog'unda ilk kez bir oyununun gerçek satış rakamlarını paylaştı. Geneforge 4'ün satış rakamlarına buradan ulaşabilirsiniz. Benim yorumumu soracak olursanız hem iyi hem de kötü diyebilirim.

İyi olan oyundan zarar etmemiş olması ki o oyundan daha yıllar boyunca azda olsa ufak ufak birşeyler kazanmaya devam edecek. İnsanın yaptığı oyunla kendini geçindirebilmesi güzel birşey. Son olarak oyun 4000 gibi düşük sayılabilecek bir miktarda satmasına rağmen oyundan zarar etmemesi, fazla para kazanamamış olsa bile en azından oyunun geliştirilme süreci boyunca kendi kendini geçindirebiliyor oyundan kazandığı para ile.

Kötü olan birkaç detay var. İlki tabi ki korsan. Ama açıkcası o konuya değinmeyeceğim. İkinci kötü detay bu sonuçlara ulaşan kişinin indie işine yeni girişen biri değil, yıllardır oyun çıkaran, sabit bir oyuncu kitlesi hali hazırda bulunan Jeff Vogel olması. Yani yeni birinin benzeri bir denemesi çok çok daha az para kazandıracağı kesin.

Yine de moral bozmayın, zaten bağımsız oyunlardan para kazanmaya ancak 4.-5. oyundan sonra başlıyor çoğu kişi.

Hiç yorum yok: